Jak dobrać wielkość znaków drogowych pionowych?
Zanim zamówisz znaki drogowe pionowe, dobierz ich wielkość i typ folii odblaskowej zgodnie z klasą techniczną i administracyjną, rodzajem drogi oraz miejscem lokalizacji. Odpowiednia wielkość znaków, kolorystyka, odblaskowość i miejsce lokalizacji wpływają na widoczność, co przekłada się na większe bezpieczeństwo dla kierowców.
5 grup wielkości znaków drogowych pionowych
Stosuje się 5 grup wielkości znaków drogowych pionowych:
- Wielkie (W) – na autostradach, umieszczane przy jezdniach głównych.
- Duże (D) – na drogach ekspresowych, przy jezdniach głównych; na drogach dwujezdniowych poza obszarem zabudowanym; na drogach dwujezdniowych w obszarze zabudowanym, na których dopuszczalna prędkość jest większa niż 60 km/h.
- Średnie (S) – na łącznicach autostrad i dróg ekspresowych; na jednojezdniowych drogach krajowych i wojewódzkich; na drogach powiatowych, z wyjątkiem drogowskazów tablicowych.
- Małe (M) – na drogach gminnych; drogowskazy tablicowe na drogach powiatowych.
- Mini (MI) – na słupkach przeszkodowych i tablicach kierujących; na drogach w obszarze zabudowanym, gdy warunki drogowe nie pozwalają na stosowanie większych znaków lub zastosowanie większych znaków pogorszyłoby widoczność pieszych na przejściu; na wąskich uliczkach zabytkowych miast.
Wielkości znaków drogowych
- Znaki informacyjne
- Znaki nakazu
- Znaki zakazu
- Znaki ostrzegawcze
Oznakowanie robót w pasie drogowym a wielkość znaków
W przypadku oznakowania robót prowadzonych w pasie drogowym stosuje się znaki drogowe pionowe o jedną grupę wielkości wyższą niż stosowane na danym odcinku drogi. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku robót prowadzonych na autostradach – wówczas stosuje się znaki wielkie.
Wielkość znaków A-7 i B-20
Znaki A-7 i B-20 powinny mieć taką samą grupę wielkości jak znaki na drodze z pierwszeństwem przejazdu, jednak nie mniejszą niż znaki średnie.
Wielkość znaków nakazu C-9, C-10 i C-11
Znaki nakazu C-9, C-10, C-11 umieszczane w miejscach przejść dla pieszych, w zależności od warunków widoczności, mogą być stosowane w grupach wielkości niższych niż obowiązujące na danej drodze.
Wymiary znaków drogowych pionowych
Wymiary znaków drogowych pionowych są ustalane z uwzględnieniem widoczności, estetyki oraz oszczędności.
Widoczność znaków drogowych pionowych
Widoczność znaków drogowych pionowych musi być zagwarantowana w każdych warunkach. Im szybciej kierowca odczyta treść na znaku, tym szybciej zareaguje, podejmie właściwą decyzję i wykona prawidłowy ruch. Widoczność jest szczególnie ważna w trudnych warunkach. Dlatego znaki muszą być czytelne i przykuwały uwagę kierowcy. Producenci uzyskują ten efekt poprzez stosowanie standardowych kolorów, kształtów, symboli, wymiarów, oświetlenia oraz odblasków.
Typy folii odblaskowej użytej na licach znaków drogowych
Typy folii odblaskowej używane na znakach zależą od lokalizacji:
- Typ 2: Stosowany dla znaków A-7, B-2, B-20, D-6, D-6a, D-6b.
- Typ 1: Dopuszczalny dla znaków szlaków rowerowych oraz znaków dla kierujących pojazdami wojskowymi na wszystkich drogach.